Ingredienser
100g smør (stuetemperatur)
60g Dansukker økologisk sukker
60g Dansukker økologisk rørsukker
60g Dansukker økologisk brun farin
1 æg
1 tsk vaniljesukker eller vaniljeekstrakt
0,5 tsk natron
0,5 tsk bagepulver
0,5 tsk salt
1 stor tsk tørret ingefær
revet skal fra 1 hel appelsin
200g hvedemel (sigtet)
50g mandler (hakkede)
Instruktioner
Pisk smør og alle tre slags sukker sammen i en skål i ca. 5 minutter, til en lys og luftig masse.
Tilsæt æg og vaniljesukker, og pisk i yderligere 2-3 minutter.
Tilsæt natron, salt, bagepulver, tørret ingefær, sigtet hvedemel og revet appelsinskal, og pisk det hurtigt sammen.
Vend til sidst de hakkede mandler i dejen.
Dejen kan med fordel sættes på køl i et par timer eller natten over, for en bedre smag og konsistens. Men du kan sagtens bage dem med det samme!
Vej ca. 60-65g dej af pr cookie, for at gøre dem lige store. Tril hver klump til en kugle, og placer dem på en bageplade med bagepapir med jævnt mellemrum. De flyder meget ud! Ca 6 cookies pr bageplade.
Bages i ovnen v. 180 grader i ca. 12-14 minutter. Hold godt øje. De må nemlig ikke bages for meget. De skal kun lige begynde at få farve ude i kanten.
- Opskrift Jon Daniel Edlund - jonsmadklub.dk
Har du spørgsmål om vores produkter, opskrifter eller andet, svarer vi gerne.

Lækre vafler
Hvem elsker ikke vafler, sprøde og lækre, med flødeskum og hjemmelavet syltetøj. Find ny inspiration her - mange forskellige smagsvarianter og ideer til toppings.

Påskelækkerier
Her finder du bagværk, slik og desserter til en rigtig dejlig påskeferie.

Dejlig chokolade
Mmm! Er der noget bedre end en rigtig fyldig og lækker chokoladekage, som får alle til at juble? Som et ekstra krydderi på tilværelsen eller som afslutning på et godt måltid.

Bag i bradepande
At bage i bradepande er både enkelt og praktisk, og så kommer der jo ikke mindst meget kage ud af det. Perfekt, hvis du skal have fest eller vil invitere til kaffe på arbejdspladsen.

Citrusmarmelade
Findes der noget bedre end at begynde morgenen med hjemmelavet marmelade på brødet? Lad sæsonens citrusfrugter inspirere dig. Hvis du dertil bruger vores Syltesukker, kan du lave din egen marmelade på få minutter.

Fredagshygge
Fredag er måske ugens absolut bedste dag, og fredagshygge er den bedste måde at fejre arbejdsugens afslutning på. Lad op til weekenden ved at krybe sammen i TV-sofaen sammen med familie, venner og nogle lækkerier. Vi har opskrifterne til din hyggeaften!